Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
10.09.2014

İlk Kafile Emin Belde Mekke-i Mükerreme’ye Ulaştı

 


Yılların özlemi ile yanıp kavrulan ve 01.09 2014 Tarihinde Medine-i Münevvere’ye ulaşan Türk hacılarının ilk kafilesi (Konya -1 Hac Kafilesi) sekiz günlük Medine-i Münevvere ziyaretlerini tamamlayarak 09.09.2014 tarihinde Mekke-i Mükerreme’ye ulaştı.

Mekke Kiralama, İskân Ve KoordinasyonEkip Başkanlığı’nın hazırlamış olduğu karşılama programı ile sürpriz yasayan hacılarımızın memnuniyeti yüzlerinden okunuyordu.Cidde Din Hizmetleri Ataşesinin, bütün ekip başkanları ve personelinin katıldığı programda, güllerle karşılanan hacılarımıza, zemzem ve hurma ikram edildi.Kur’an ziyafeti ile devam eden programda Mekke Kiralama, İskan ve Koordinasyon Ekip Başkanı Yaşar ÇAPÇI ve Din Hizmetleri Ataşesi Süleyman SARI birer konuşma yaptılar.

Mekke Kiralama, İskan ve Koordinasyon Ekip Başkanı Çapçı; konuşmasında, hacı adaylarımızın; Allah’ın misafiri olduklarını, eğer dua ederlerse Allah’ın buna karşılık vereceğini, istiğfar ederlerse bağışlayacağını,  emin bir beldeye geldiklerini, Allah Resulünün doğduğu, her karış toprağında hatırasının bulunduğu, Kur’an sure ve ayetlerinin nüzulüne şahitlik yapan bu topraklarda, vakitlerini dolu dolu tövbe, istiğfar, dua, ibadet ve tavafla geçirmelerini tavsiye etti.

 


Günaha girmeden sabırla haccını yapan hacıların ilk doğduğu gün gibi tertemiz olacaklarını, “Mebrur bir haccın mükâfatının ise ancak cennet olacağını” müjdeleyen hadisi hatırlatarak, hac dönemi boyunca tüm ekiplerin hacılarımızın hizmetinde olacağını ifade etti.

 


Din Hizmetleri Ataşesi Süleyman SARI ise konuşmasında; Haccın tanışma, yardımlaşma, kaynaşma ve kardeşlik olduğunu ifade ederek her hacımızın 81 ilden, hatta diğer ülkelerden gelen hacılarla iletişim kurmalarını, bu dostluk ve kardeşliğin ömür boyu sürmesini tavsiye etti.

Hacı adaylarını karşılayan tüm personel ile hacılarımızın yüzünde tebessüm, gözlerinde sevinç, davranışlarında ise Allah’ın evine ulaşmanın heyecanı okunuyordu.

Karşılama programında, hac süresince hizmet verecek olan ambulans ve servis otobüsleri de hazır bulunduruldu.