Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
09.05.2024

İlk hacı kafilesi İstanbul'dan dualarla uğurlandı

Hac ibadetini yerine getirmek üzere Türkiye'den yola çıkan ilk hacı kafilesi dualarla uğurlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü öncülüğünde hac ibadetini ifa etmek üzere yola çıkacak olan ilk hacı kafilesi için İstanbul'da uğurlama programı düzenlendi.

 


İlk hacı kafilesi, "Üsküdar Harem'den Harem-i Şerif'e Hacı Uğurlama Programı" ile İstanbul'dan kutsal beldelere uğurlandı.

İstanbul'da düzenlenen uğurlama programı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katılımıyla gerçekleşti.

İlk hacı kafilesi İstanbul'dan dualarla uğurlandı_IV.jpg

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve okunan kasidelerle başlayan programda konuşan Başkan Erbaş, hac yolculuğunun insanın ömründe yaşadığı en önemli heyecanlardan birisi olduğunu ifade ederek, "Hacca gitmek, Kabe'ye yüz sürmek, orada secde etmek, tavaf yapmak, Safa ile Merve arasında sa'y etmek, hele ki Arafat'ta vakfeye durmak, günahlarımızdan af dilemek bir mümin için hayatının en önemli anlarından birisidir." dedi.

Başkan Erbaş, hac ibadetinin, İslam'ın temelleri üzerinde yükseldiği beş esastan birisi olduğunu belirterek, “Buradan yola çıktığınız andan itibaren kalbinizde, gönlünüzde Allah aşkı, Resulullah (s.a.s.) aşkı, Kabe-i Muazzama aşkı, ravza aşkı daha da artacak." diye konuştu.

İlk hacı kafilesi İstanbul'dan dualarla uğurlandı_II.jpg

“Hac ibadeti, Müslümanlığımızı daha kavi hale getirmek için farz kılınmıştır"

“Müslüman, elinden ve dilinden insanların emin olduğu kimsedir." hadisi şerifini hatırlatan Başkan Erbaş, “İbadetler Müslümanlığımızı bu tanıma uygun hale getirmek için farz kılınmıştır. Bunun için namaz kılıyoruz, oruç tutuyoruz, zekat veriyoruz. Daha iyi Müslüman olalım, daha iyi insan olalım diye bizler ibadet yapıyoruz. İşte bunun için hacca gidiyoruz. Hac ibadeti, Müslümanlığımızı daha kavi, birbirinden emin olma durumunu daha güçlü hale getirmek için farz kılınmıştır." ifadelerini kullandı.

İlk durak Medine-i Münevvere

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş'un yaptığı duanın ardından, 359 hacı adayı tekbir ve salavatlarla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına uğurlandı. 2024 dönemi hacı adaylarının ilk durağı ise Medine-i Münevvere olacak.

Programa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Abdulmajed Hamad Aldosari, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, hacı adayları ve aileleri katıldı.

İlk hacı kafilesi İstanbul'dan dualarla uğurlandı_III.jpg