Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
20.03.2014

2014 Yılı Hac Kuraları çekildi. Sonuçlar saat 20:00'de Sorgulanabilecek

 

2014 Yılı Hac kuraları çekildi...


 


Diyanet İşleri Başkanlığı hac organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları için kura çekimi yapıldı. Kuraya 2007 yılından itibaren sürekli kayıt yenileyen 125 bin 282 kişi katıldı.

 


 

Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda gerçekleşen kura çekiminde konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Hac heyecanının çok farklı bir heyecan olduğunu belirterek, “Bu özlem çok farklı bir özlem. Bu insanları ayakta tutan özlemlerden biridir. Bu özlem ve Peygamber sevgisinin milletin gönlünde ömür boyu sürmesini diliyorum” dedi.  

 

Kuranın zaruretten dolayı çekildiğini kaydeden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Keleş şunları söyledi;

 

“Hac kurasını zaruretten dolayı çekiyoruz. Gönül ister ki, başvuran her vatandaşımızı götürebilelim. Ancak İslam dünyasında hacca karşı çok yoğun bir talep var. Kotadan dolayı bu tür uygulamaları yapmak zorunda kalıyoruz. Kuradan sonra bazı vatandaşlarımız sevinecek bazıları ise hüzünlenecek. Çıkanların sevinci mi çıkmayanların hüznü mü daha değerli bilmiyorum ama ikisinin de çok değerli olduğundan şüphe yok. Hac, gücü yetenin yerine getirebileceği bir ibadettir. Bu yüzden kuradan ismi çıkmayan bir mümin gücü yetmemiş olmaktadır. Elinde olmadığı için o mümin kardeşimiz elbette bundan dolayı bir sorumluluk yaşamayacak, sorumlu tutulmayacaktır. Kurada adı çıkanlar için en önemli olan yarından itibaren zihnen, kalben, bedenen ve ahlaken kendilerini bu kutsal yolculuğa hazırlamalarıdır.” 

 

Gerçekleşen kura çekimine 2007-2013 yılları arasında ön kayıtlarını kesintisiz olarak yenileyenler tabi tutuldu. Geçtiğimiz yıl uygulanan kota indirimi nedeniyle gönüllü ve kura sonucu kalan 11 bin 973 hacı adayı bu yıl doğrudan hacca gidecekken, bu sene yaklaşık 55 bin kişinin gitmesi planlanan hac organizasyonunda, kesin rakamlar kayıtların yapılmasının ardından ortaya çıkacak. 

 

Kurada adı çıkan hacı adayları kesin kayıtlarını 24 Mart-4 Nisan tarihleri arasında yapacak. Kesin kayıt hakkını kazanan hacı adaylarından Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunu tercih edenler kayıtlarını il müftülüklerinden yaptıracak. Kesin kayıtla ilgili bilgiler Diyanet İşleri Başkalığının resmi web sayfasından da yayımlanacak. Kesin kayıt yaptırmaya hak kazanıp belirlenen sürede kayıt yaptırmayanlara tekrar kayıt hakkı tanınmayacak.

 

Gazi ve Şehit yakınlarına kontenjan…

 

Gazi ve şehit yakınlarına yönelik de 600 kişilik kontenjan bulunuyor. Sistemde 2007'den itibaren kayıtlı olan ve 2013'e kadar aralıksız kayıt yenileten gazi ve şehit yakınları kesin gidecek. Kontenjan dolmadığı takdirde ise kalanlar sistemden kurayla belirlenecek.

 

 


Kura sonuçları saat 20.00'dan itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesinden yayımlanacak.