Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
16.01.2012

Hac, gönül dünyamıza yaptığımız manevi bir yolculukturBaşkan Yardımcısı Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen canlı bağlantıyla Erzurum, Erzincan, Yozgat, Kütahya, Burdur ve Kırklareli illerindeki 497’si kadın toplam 2113 din görevlisine hitap etti.

Yaptığı konuşmada, ülkemizde 1 milyondan fazla kişinin hac için sırada beklediğini ifade eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz, kurada hacca gitmeye hak kazanan hacı adaylarının bu fırsatı çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi. İbadetlerin amacının, insanların gönül dünyalarını ve kalp âlemini ihya etmek olduğunu kaydeden Başkan Yardımcısı Yılmaz, haccın, geçmiş ve geleceğe doğru yapılan çok önemli bir seyahat olduğunu dile getirdi.

Başkan Yardımcısı Yılmaz, şöyle konuştu:

“Hac, güç yetirebilenler için Rabbimizin emrettiği çok önemli bir ibadet ve seyahattir. Ama bizim bu ibadete rehberlik eden görevliler olarak, hacı adaylarımıza bu seyahatin sadece turistik bir ziyaret değil, geçmişe yönelik bir yolculuk olduğunu, bizim var oluşumuzdan, Hz. Âdem’den Hz. Muhammed Mustafa’ya kadar gelen bütün Peygamberlerle buluşma anlamı taşıyan bir seyahat olduğunu anlatmamız gerekiyor. Geleceğe, istikbale, ölüme, ölüm ötesine ve ahiret âlemine doğru bir seyahati sembolize ettiğini vurgulamamız gerekiyor.”

Haccın, birçok sembol ve işaretlerden oluşan yoğun bir ibadet atmosferi olduğunu ifade eden Başkan Yardımcısı Yılmaz, “Bu yüzden hacı adaylarının evden çıkışları ile birlikte çok yoğun bir biçimde hacca hazırlanmaları son derece önemlidir.” diye konuştu. Hazırlık sürecinin hacca karar vermekle başladığını kaydeden Başkan Yardımcısı Yılmaz, şunları söyledi:

“Bu hazırlık sürecinin, sizlerin önderliğinde adım adım, safha safha hacı adaylarımıza anlatılması gerekiyor. Onlara bu yolculuğun bir manevi seyahat olduğunu ve bu manevi seyahatin zamana bir yolculuk olduğunu, iç dünyamıza ve kendi gönül dünyamıza yaptığımız bir yolculuk olduğunu anlatmamız gerekiyor. Bedenen Mekke’ye, Medine’ye, Arafat’a, Mina’ya ve Müzdelife’ye giden insanlarımızın manevi olarak da oralardan feyz almaları gerektiğini ve Kâbe’yi tavaf ederken Kâbe’nin Rabb’ine gönülden bağlanmak gerektiğini vurgulamamız gerekiyor.”

Bu yıl ilk defa gerçekleştirilecek organizasyonla Kur’an okumayı bilmeyen tüm hacı adaylarına Kur’an öğretileceğini ve Hz. Peygamber’in (SAS) hayatını anlatan eserler hediye edileceğini de hatırlatan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz, bu konuda din görevlilerinden daha fazla gayret göstermelerini istedi. Başkan Yardımcısı Yılmaz, şöyle devam etti:

“Kur’an okumasını bilmeyen hacı adaylarımıza Kur’an okumayı mutlaka öğretelim ki, hacı adaylarımız, Kur’an’ın indiği ve Allah Rasûlü’nün yaşadığı mekânlarda Rasulüllah’ı (SAS) görür gibi, Kur’an’ın nüzulünü temaşa eder gibi ibadet etmenin zevkini yaşasınlar. Hacı adaylarımıza Hz. Peygamberin (SAS) hayatını da anlatalım ki orada, her adım attıklarında Allah Rasûlü ile görüşür gibi, onun sesini duyar gibi hareket etsinler, Kâbe’yi tavaf ederken onun ardından ediyormuşçasına tavaf etsinler, Arafat’a çıktıkları zaman, Cebeli Rahme’de 100 bin sahabeye hitap eden Allah’ın Rasûlünü dinliyormuş gibi olsunlar, o heyecanı yürekten yaşasınlar, üstlerindeki bembeyaz ihramlarla yeniden yaratılmayı düşünsünler ve hac farizasının ölümden sonrasına bir hazırlık manasına geldiğini idrak etsinler.”

Haccın, sabır isteyen çok zor ve şerefli bir ibadet olduğunu dile getiren Başkan Yardımcısı Yılmaz, din görevlilerine bazı tavsiyelerde de bulunarak şunları söyledi:

“Hac sırasında hacı adaylarına en güzel bir şekilde davranmanın, güzel bir üslupla yaklaşmanın yolunu bulmalıyız ve model insanlar olarak onlara İslâm’ın güzelliğini yaşatmalıyız. Her biriniz, gönül dünyanızdaki hac sevgisini, Allah ve Peygamber sevgisini ve Asrı Saadete olan meftunluğunuzu onların yüreklerine taşımanın yolunu aramalı ve bulmalısınız. Müminlere ve inanan insanlara hizmet etmenin Allah’a hizmet demek olduğunu zaten biliyorsunuz ve onun için buradasınız. Dolayısıyla orada güzellikleri görmeye ve onların gönlüne nakşetmeye bakın. Bazı olumsuzlukları ve insanların beşeri manadaki kusurlarını görmezden gelin.”