Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
03.07.2022

Hac Kafile Görevlileri Bilgilendirme Toplantısının İkincisi Yapıldı

2022 Yılı Hac Organizasyonu Kafile Görevlileri Bilgilendirme Toplantısı'nda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Argun, " Hac, insanlık tarihinin en büyük hareketlerinden bir tanesidir." dedi.

"Diyanet İşleri Başkanlığı 2022 Yılı Hac Organizasyonu" kapsamında kafile görevlileri bilgilendirme toplantısının ikincisi düzenlendi.

Mekke'de düzenlenen ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantıda kafile görevlilerine hitap eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun, "Hepimiz, 'hac yolcusu Hak yolcusudur' şiarıyla hacılarımıza hizmet edeceğiz." dedi.

"Diyanet İşleri Başkanlığı 2022 Yılı Hac Organizasyonu" kapsamında yürütülen çalışmalara dair değerlendirmelerde bulunan ve Diyanet İşleri Başkanlığının hac ve umre organizasyonu noktasında uzun yıllara dayanan tecrübesi olduğunu aktaran Argun, "Diyanet İşleri Başkanlığının hac organizasyonu büyük bir organizasyon. Ve hepimiz büyük bir çarkın dişlileriyiz. Hepimizin önemi ve görevi ayrı. Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bütün dünyanın örnek almaya çalıştığı bir kurumun mensuplarıyız. Bizim hac işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden erişime açmamız, birçok İslam ülkesi tarafından dikkatle takip ediliyor. Bazı İslam ülkelerinden bu konuda randevu talepleri oldu, bu sistemi bizden öğrenmek istediklerini ifade ettiler." diye konuştu.

"Çevre konusunda bilinçli ve duyarlı olalım"

"Çevreci hac" ve "sıfır atık" konusuna da değinen Doç. Dr. Argun, "Diyanet İşleri Başkanlığı olarak İslam dünyasını birçok teknolojik yenilikle tanıştırmamızın yanında, çevre konusundaki duyarlılığımızın da ön plana çıkmasını istiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Hac ibadetinin zor ve meşakkatli bir ibadet olduğunu dile getiren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Argun, şunları kaydetti:

"Hac insanlık tarihinin en büyük hareketlerinden bir tanesidir"

"Hac insanlık tarihinin en büyük hareketlerinden bir tanesidir. Milyonu aşkın insan, hemen hemen bütün coğrafyalardan gelip çok dar ve zor bir coğrafyada aynı hedefe odaklanmış olarak bir vazifeyi ifa etmeye çalışıyorlar. Bizler de insanlara buranın kutsiyetini anlatmakla mükellefiz. En mukaddes beldede, en mukaddes zaman dilimindeyiz. Ve insanlara büyük bir irşat ve tebliğ yapmakla mükellefiz. Zilhicce ayının ilk on gününde, şehirlerin anası Mekke-i Mükerreme'de bulunduğumuzun farkına varalım. Hacılara, kendimiz hissettiğimiz kadar hissettirebileceğimizi unutmayalım. Bu mukaddes mekanda bize düşen, ulemanın ifadesi ile kişinin kendi kişisel gelişimini de ihmal etmemesi, Allah'a daha yakın olmaya çalışmasıdır."

Toplantıda ayrıca Hac İdare Merkezi Başkanı Remzi Bircan, Mekke Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanı Hüseyin Demirhan, Servis Ekip Başkanı Salih Gör, Ayniyat ve İaşe Ekip Başkanı Bünyamin Kahraman, Sağlık Ekip Başkanı Ahmet Sünetci, Diyanet Mekke Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Rıdvan Yalçın, Denetim Gözetim ve Rehberlik Ekip Başkanı Fatih Mehmet Karaca ile Fetva ve İrşat Koordinatörü Mehmet Sırrı Şık birer konuşma yaparak hizmet alanlarına dair kafile görevlilerine bilgi verdi.