Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
18.06.2022

Kabe'ye en yakın alanda sadece ihramlı olanlar tavaf yapabiliyor

Suudi Arabistan hükümeti, salgının ardından ilk hac döneminde Kabe'ye en yakın olan metaf alanına şimdilik sadece ihramlı olan hacı adaylarını alıyor.

Özlem bitti, hacı adayları Kabe'ye kavuştu

Tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle verilen iki yıl aranın ardından özlem bitti, hacı adayları Kabe'ye kavuştu.

Dünyanın dört bir tarafından kutsal topraklara akın eden hacı adayları, ilk umre ziyareti kapsamında tavaf ve say yaparak ihramdan çıktı.

Suudi Arabistan hükümeti, pandemi tedbirleri kapsamında ülkelerin hac kotasını yüzde 50 oranında düşürdü. Pandemi öncesi yaklaşık 2 milyon hacı adayının bulunduğu hac mevsiminde bu yıl yaklaşık 1 milyon hacı adayının kutsal topraklara girişine izin verilecek.

Kabe'ye en yakın alanda sadece ihramlılar tavaf yapabiliyor

Öte yandan hac ibadeti için ülkeye girişine izin verilen hacı adaylarına yönelik kısmen uygulanan pandemi tedbirleri de dikkat çekiyor. İki doz aşılı ve son 72 saat içinde negatif PCR test sonucuna göre hacı adayları kabul ediliyor.

Bu kapsamda Kabe'ye en yakın olan metaf alanında şimdilik sadece ihramlı olan hacı adaylarının tavaf yapması sağlanıyor.

İhramlı olmayan hacı adayları ise ilk metafın dışında ve üst katlarda tavaf yapabiliyor.