Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
11.06.2022

Mekke’de Türk Hacılar Güllerle Karşılandı..

Diyanet İşleri Başkanlığı 2022 yılı Hac Organizasyonu kapsamında öncelikle Medine’ye gelen ve ziyaretlerini tamamlayan ilk Türk hacı kafilesi Mekke’ye ulaştı. Türk hacı adayları Mekke’de Türk ve Suud yetkililer tarafından karşılandı.

Türk Hacı Kafilesi Mekke'ye Ulaştı

Diyanet İşleri Başkanlığı 2022 yılı Hac Organizasyonu kapsamında 7 Haziran'da Medine'ye gelen ilk kafile, Medine'de 5 günlük ziyaretlerinin ardından Mekke'ye hareket etti.

Hacı adayları Mekke'ye ulaştıklarında öncelikle umre yapmak üzere, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in veda haccında yaptığı gibi Medine'den Mekke istikametinde yer alan Zülhuleyfe bölgesinde ihrama girdiler. Ardından Mekke'ye doğru hareket eden hacı adayları akşam saatlerinde kutlu şehir Mekke'ye ulaştı.

Mekke'de ilk hac kafilesini karşılamak üzere Türk ve Suud yetkililer özel bir program düzenledi. Mekke Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanlığının hazırladığı karşılama törenine; Suudi Arabistan Hac Bakanlığı yetkilileri, Türkiye Cumhuriyeti Cidde Başkonsolosu Mete ZAİMOĞLU, Cidde Din Hizmetleri Ataşesi Yunus ACAR, Mekke Koordinasyon ve İskan Ekibi Başkanı Hüseyin DEMİRHAN, Servis Ekip Başkanı Salih GÖR, ekip başkan yardımcıları ile görevli personel katıldı.

Türk Hacı Adayları Mekke'de Güllerle Karşılandı

Hacı adayları servislerinden salavat-ı şerifeler ve ilahiler eşliğinde indi. ​​Otelin girişinde hacı adayları güllerle karşılandı. Her bir hacı adayına hurma, zemzem ve şerbet ikram edilerek otel lobisinde karşılama programı düzenlendi. Hacı adayları karşılama programının ardından odalarına yerleşip bir süre dinlendikten sonra Kabe ile buluştular ve umre vazifelerini yerine getirdiler.​​