Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
06.06.2022

İlk hac kafilesi dualarla uğurlandı

Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen “Surre Alaylarından Günümüze Üsküdar Harem’den, Harem-i Şerife Hac Uğurlama Programı”na katılarak, 2022 hac döneminin ilk kafilesini dualarla uğurladı


 


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul’da Diyanet İşleri Başkanlığı ile Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen “Surre Alaylarından Günümüze Üsküdar Harem’den, Harem-i Şerife Hac Uğurlama Programı”na katılarak, 2022 hac döneminin ilk kafilesini dualarla uğurladı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan merasimde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hacı adaylarının yaşadıkları duyguların tarifsiz olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, haccın, yürekleri Allah ve Rasulünün sevgisi ile yanıp tutuşan Müminler için en büyük özlem olduğunu belirterek, “Hac, en büyük vuslat ve en büyük heyecandır. Hac, sayısız hikmetleri ve güzellikleri içinde barındıran mübarek bir yolculuktur, kutlu bir ibadettir, büyük bir arınma mevsimidir, tövbe ve dua zamanıdır, rahmet ve mağfiret iklimidir.” dedi.

Başkan Erbaş, haccın insanlara yaratılış gayesini, kulluk bilincini, insani değerleri, güzel ahlakı öğrettiğine dile getirerek, “Bu bilgi ve bilinç ile hac yapılırsa dünyaya güzellik katacak, ahirette karşılığı cennet olacaktır. Çünkü Peygamber efendimiz; “Mebrur bir haccın karşılığı cennettir” buyurmaktadır. Hac arınmaktır, bağışlanmaktır, gufrana bürünmektir.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan ise 2 yıllık pandemi sürecinden sonra hac yolculuğunun tekrar başladığını belirterek, “O mübarek toprakları ilk defa göreceksiniz. Büyük bir heyecan ve aşkla Rabbimizin davetine icabet etmek üzere yollara düşeceksiniz. Allah şimdiden haccınızı kabul etsin.” şeklinde konuştu.

Programda İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de birer konuşma yaptı.

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş’un yaptığı duanın ardından, 193 Hacı adayı tekbir ve salavatlarla İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına uğurlandı. Hacı adaylarının ilk durağı ise Medine-i Münevvere olacak.

Programa, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Selim Argun, Kadir Dinç, Diyanet İşleri Başkanlığı üst düzey yöneticileri, 81 ilin müftüsü, hacı adayları ile aileleri katıldı.