Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
27.10.2019

Türkiye'ye hac ambargosu uygulanmayacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, “Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağı” iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, “Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağı” iddialarının gerçeği yansıtmadığını, 2020 yılında Türkiye’ye tanınan hac kotasının ise 3 bin 500 kişi arttırılması yönünde çalışmalar olduğunu kaydetti.

Bircan, Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye 2020 ile 2022 yılları arasında hac ambargosu uygulayacağı yönündeki iddiaların doğru olmadığını belirterek; "Bu iddialar tamamen asılsız paylaşımlar, doğru bilgi değil. Tamamen bilgi kirliliğinden oluşan paylaşımlar. Başkanlık olarak 2020 hac organizasyonu için şu anda tüm hazırlıklarımız sürüyor." dedi.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı ile görüşmelere devam edildiğini aktaran Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Bircan, bütün İslam ülkeleri gibi Türkiye'de de 2020 haccı için ön kayıt alınacağını, hac kurasının çekileceğini ve kafilelerin oluşturulacağını belirtti.

Bircan, Suudi Arabistan tarafından Türkiye'ye ayrılan hac kotasının arttırılması yönünde çalışmalar olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Vatandaşlarımızın hacca yoğun bir talebi var. Suudi Arabistan hükümeti, aldığı karar gereği ki bu sadece Türkiye değil bütün ülkelere yönelik karar, ülke nüfuslarının binde biri oranında bir kota uyguluyor. Malum olduğu üzere bizim ülke nüfusumuz daha önceki yıllarda 80 milyondu ama şu an 83 milyon 500 bine yaklaştı. Suudi Arabistan'ın ilgili makamlarına nüfusumuzun 83 milyon 500 bin olduğunu bildirdik. Dolayısıyla kontenjanımızın 80 binden 83 bin 500'e çıkarılması için yoğun bir çaba içerisindeyiz."

- Umre turları tercih edilirken araştırılması gerekiyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Seyahat Acentaları Derneğince vatandaşların umre ziyaretini daha iyi bir şekilde yapabilmesi noktasında ciddi gayret gösterildiğini vurgulayan Remzi Bircan, şöyle devam etti:

"Vatandaşlarımıza uyarımız, Başkanlığımızın belirlediği turları veya Başkanlığımızla anlaşma ve sözleşme imzalayan firmaları tercih etmeleridir. Çünkü umre bir ibadettir. Bu ibadeti vatandaşımızın gönül huzuruyla yapması gerekiyor. Vatandaş ucuz diye herhangi bir firmaya gittiğinde, bazen hizmet noktasında bir sıkıntı yaşayabiliyor. Umre turlarını tercih ederken ince bir araştırma içerisinde olmak gerekiyor. Hangi turla gideceği, bu turun kendisine vermiş olduğu hizmetlerin ne olduğunu iyice araştırdıktan sonra kayıt yaptırsınlar. Vatandaşlarımız şu an yoğun bir şekilde hem acentelerimize hem de Diyanet İşleri Başkanlığımıza kayıt yaptırmakta. Kayıt sayısı şu anda 40 bine yaklaştı."