Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
06.08.2019

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet Mekke Hastanesi’ni ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet Mekke Hastanesi, Ayniyat ve İaşe Ekip Başkanlığı ile Servis Ekip Başkanlığını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet Mekke Hastanesi'ni ziyaret etti, tedavi gören hastalara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ı hastaneye gelişinde Mekke Sağlık Ekip Başkanı Kemal Uludağ, Başhekim Prof. Dr. Mehmet Rıdvan Yalçın ile diğer yetkililer karşıladı.

Başkan Erbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyanet Mekke Hastanesi'nde hastalara hizmet etme noktasında her geçen yıl daha nitelikli çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Buraya her gün yüzlerce hastamız geliyor, onları büyük bir doktor kadrosuyla tedavi etmeye çalışıyoruz. Hastanemizde gerekli olan her türlü eleman ve teçhizat noktasında büyük bir imkana sahibiz" dedi.

Sağlık ekibi yönetici ve personeline teşekkür eden Başkan Erbaş, "Canla başla, fedakarlık içerisinde çalışıyorlar. Belki tavaftan, Kabe ziyaretinden fedakarlık ediyorlar ama insanlara hizmet etmek de bir ibadettir. 'İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır' Arkadaşlarımız da burada hacılarımıza faydalı olmaya çalışıyor" diye konuştu.

500 kişilik sağlık ekibiyle hizmet ediyoruz

Mekke Sağlık Ekip Başkanı Kemal Uludağ ise sağlık ekibi olarak 500 kişiden oluştuklarını aktararak, bu ekibin 60 kadarı idari personel, diğeri tamamıyla sağlık personelinden oluştuğunu söyledi.

Türkiye'den seçilmiş çok iyi bir kadroları bulunduğunu dile getiren Uludağ, Mekke hastanesinin merkez olduğunu ayrıca Medine hastanesinin yanı sıra 14 sağlık ocağı ve 2 gezici ekiple Türk hacı adaylarına hizmet sunduklarını kaydetti.

16 uzmanlık alanında 60 uzman doktor

Diyanet Mekke Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Rıdvan Yalçın da 120 yataklı hastanede acil ünitesi ile ambulans sistemi de bulunduğunu, 24 saat hizmet veren hastanelerinin yatak kapasitesini gerekli durumlarda artırabildiklerini bildirdi.

Polikliniklerde 16 uzmanlık alanında 60 uzman doktorları olduğunu belirten Yalçın, polikliniklerde laboratuvar, röntgen, ultrason, eko hizmeti verdiklerini aktardı.

Arafat'a sahra hastanesi

Arafat'ta sahra hastanesi kurduklarını bildiren Yalçın, "Hastanemizdeki hastalarımızı Arafat'a taşıyoruz. Orada Arafat vakfelerinden sonra tekrar hastaneye aynı şekilde taşıyoruz" dedi.

Durumu ciddi olan hastalara ilişkin bilgi veren Yalçın, "Arap hastanelerinde yatan 20 hastamızın 6'sının durumu kritik. Bizde kritik durumda hasta yok ancak iyileşmesi uzayabilecek 10 kadar hasta var." diye konuştu.

Şimdiye kadar Türk hacı adaylarından 21'inin vefat ettiğini belirten Yalçın, bunların yarısının kalp krizinden kaynaklandığını belirtti

Başkan Erbaş hastalara gül verdi

Bilgilendirmenin ardından Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yatarak tedavi gören hastaları ziyaret etti. Başkan Erbaş, geçmiş olsun dileğinde bulunduğu hastalara gül verdi.

Hastaneye tedavi için gelen hacı adayları da imkanların çok iyi olduğunu belirterek Diyanet yetkililerine teşekkür etti.

Mekke Ayniyat ve İaşe Ekip Başkanlığı ile Servis Ekip Başkanlığı ziyareti

Başkan Erbaş, hastane ziyaretinin ardından Servis Ekip Başkanlığı’na geçti.

Başkan Erbaş ve beraberindeki heyeti Servis Ekip Başkanı Dr. Bayram Demirtaş karşıladı.

Çalışmalarla ilgili Başkan Erbaş’a bilgi veren Demirtaş, Servis Ekibi’nde 127 personelle hizmet verdiklerini ifade ederek, Mekke’de yürütülen servis hizmetleri ve Arafat hazırlıkları ile ilgili detayları aktardı.

Başkan Erbaş, daha sonra Diyanet Mekke Mutfağının bulunduğu Ayniyat ve İaşe Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Mekke Ayniyat ve İaşe Ekip Başkanı Yaşar Çapçı, Başkan Erbaş’a çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Çapçı, kuru gıda ve soğuk hava depoları, kumanya bölümü, mutfak, ekmek fırını gibi bölümlerden oluşan ana mutfakta Türk damak tadına göre hazırlanan yemeklerin Türk hacı adaylarının kaldığı otellere ısı muhafazalı dolaplarla gönderdiklerini belirtti.

Her gün kahvaltı sonrası hacı adaylarına öğlen için kumanya verildiğini ifade eden Çapçı, Arafat için hazırlanan iki ayrı kumanyanın da otobüslerine binip Arafat'a intikal edecekleri sırada hacı adaylarına teslim edileceğini söyledi.

Başkan Erbaş’a ziyaretler esnasında, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan ve Cidde Din Hizmetleri Ataşesi Süleyman Sarı eşlik etti.