Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
10.04.2019

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Mekke'de umrecilerle buluştu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, umre ziyareti için Mekke’de bulunan Türk vatandaşlarla buluştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten’in davetlisi olarak gittiği Mekke’de, umre vazifesini yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan Türk vatandaşlarla buluştu.

Başkan Erbaş, buluşmada yaptığı konuşmada umre ziyaretinin şuurlu, bilinçli, iyi bir Müslüman olmaya vesile olması gerektiğini belirterek, “Rabbim ziyaretinizi kabul buyursun. Sizlerin burada olması, ömrünüzün bundan sonraki kısmını daha bilinçli, daha şuurlu geçirmenizi sağlayacaktır inşallah, ziyaretten amaç budur” dedi.

İbadetlerin amacının Allah’a şükreden bir kul olmak olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, “Müslüman olmamız, başlı başına şükür edilmesi gereken bir nimettir. Bunun şükrünü Müslümanca yaşayarak edeceğiz. Umre’nin amacı, Kur’an-ı Kerim’in ilkelerine göre hareket etmek, Kur’an-ı Kerim’in indiği yerlerde onu daha iyi anlamaya çalışmaktır” ifadelerini kullandı.

Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetlerinin bu topraklarda nazil olduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, İslam Medeniyetinin bir ilim, hikmet, irfan medeniyeti olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Nurdağı’nda ilk vahiy geldiğinde bütün insanlığa Rabbimiz neyi emretti? Okumayı, öğrenmeyi, kalemle yazmayı, bilmediğini öğrenmeyi anlattı. Bunu daha iyi anlamaya çalışacağız. Nurdağı’na çıkıp Hira Mağarası’nı ziyaret edenler, kendisini gözden geçirecekler. Ben Kur’an-ı Kerim’i yeterince anlayabiliyor muyum, burada Allah Resulü Efendimize ilk ayetleri nazil olan Kur’an-ı Kerim’e göre hayatımı düzenleyebiliyor muyum, çocuklarımı buna göre yetiştirebilir muyum, gençlerimiz buna göre hareket ediyor mu? Bunun muhasebesini yapmak zorundayız. Bugün yeterince ilime sarılabiliyor muyuz, Allah’ın dinini daha iyi anlamak için gayretimiz ne kadar? O’nun gönderdiği kitabı yeterince okuyabiliyor muyuz, anlayabiliyor muyuz, yaşayabiliyor muyuz?”

“Geleceğe bırakacağımız en büyük miras, inançlı bir evlattır”

Başkan Erbaş, anne-babalardan gençleri, çocukları ihmal etmemelerini, onları kötülüklerden korumak ve güzel ahlak sahibi olmaları için gayret göstermelerini isteyerek, “Bizim için geleceğe bırakacağımız en büyük miras inançlı bir evlattır, inançlı bir gençtir” diye konuştu.

Başkan Erbaş ziyaretçilerden, bulundukları topraklarda, cahiliye döneminde olanları ve sonrasında o topraklarda Peygamberimizin insanlara nasıl davrandığını hatırlatarak Peygamberin, cehaleti ortadan kaldırmak için verdiği mücadeleyi anlattı.

Vatandaşların yapmış oldukları umrenin ve ibadetlerinin kabul olması niyazında bulunan Başkan Erbaş, “Cenab-ı Hak, en güzel bir şekilde ibadetlerinizi tamamlayıp ülkemize, evinize dönmeyi, çoluğunuza, çocuğunuza kavuşmayı nasip eylesin inşallah” duasıyla sözlerini tamamladı.