Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
11.08.2018

Diyanet’ten Kutsal Topraklarda Türk Hacılara, Beş Yıldızlı Hizmet

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 Yılı Hac Organizasyonu Kapsamında Türk Hacı adaylarına üst düzey hizmet sunuyor

​​Kutsal topraklar, Hac farizasını yerine getirmek üzere gelen her renk ve dilden yüzbinlerce hacı adayına ev sahipliği yapıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, kutsal topraklarda Türk hacı adaylarına bütün alanlarda üst düzey hizmet veriyor. Diyanet; sağlık hizmetlerinden iaşe ve yemek hizmetlerine, konaklama hizmetlerinden otellere ve ibadet mekanlarına intikallere, ayniyattan kargo işlemleri ve acentalara varıncaya kadar, hacı adaylarının huzurla ibadetlerini yapabilmeleri için gece gündüz mesai yapıyor. Diyanet'in Medine'de Türk Hacı Adaylarına verdiği hizmetlerle ilgili sitemize bilgi veren Medine Koordinasyon Başkanı Muhammed Zeyd Özel, koordinasyon merkezine bağlı bütün birimlerin mesai mefhumu gözetmeksizin çalıştığını söyledi. Özel, bu kutsal beldede böyle ulvi bir görevi büyük fedakarlık ve özveriyle yerine getiren bütün personele teşekkür etti.​

Hacı Adayları Gelmeden Oteller Hazır Hale Getiriliyor 2018 yılı Hac Organizasyonu kapsamında 7 Ağustos'ta Medine'ye intikal eden Koordinasyon ve İskan Ekibi, Türkiye'den gelecek hacı adayları için henüz yola çıkmadan kalacakları otelleri ve odalarını hazır hale getiriyor. Havalimanına iniş yapan hacı adayları, havalimanı ekibince karşılanıyor ve servislerle kalacakları otellere naklediliyor. Hacı Adaylarının Eşyaları Diyanet Görevlileri Tarafından Taşınıyor Hacı Adayları havalimanına iner inmez havalimanı ekibi tarafından kalacakları otellere intikal etmek üzere otobüslere alınıyor. Hacı adayları otobüslere sevk edilirken, havalimanı ekibi de hacı adaylarına ait valizleri teslim alıyor ve Diyanet'in kiraladığı araçlarla otellere gönderiyor. Bu süreçte hiçbir hacı adayı valiz kuyruğunda bekletilmiyor.

Ekipler nöbet usulüyle çalışıyor. Böylelikle hacı aylarına 24 saat kesintisiz hizmet sunuluyor. Üst Düzey Sağlık Hizmeti; Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının sağlık sorunlarıyla da yakından ilgileniyor. Diyanet hastaneleri ve sağlık ocakları, gece gündüz hacı adaylarına sağlık hizmeti veriyor. Bu kapsamda kurulan 20 yataklı bir hastane ve iki sağlık ocağında, Türkiye'den gelen 136 sağlık personeli nöbet usulü ile hacı adaylarına 24 saat sağlık hizmeti veriyor. Hastanede; acil servis, acil gözlem, yataklı birim, laboratuvar, röntgen, USG, diş tedavi, göz polikliniği, kadın doğum gibi bölümler bulunuyor. Günlük çalışma programları, olası ihtiyaçlar göz ününde tutularak ve hekim sayısı dikkate alınarak planlanıyor. 

Öncelikle hacı adaylarının yemek ihtiyacına yönelik çalışan ayniyat ekibinde, 98 personel görev yapıyor. Hacı adaylarının sabah kahvaltısı, öğle kumanyası ve akşam yemeklerinin hazırlandığı mutfaklarda, Türk aşçılar tarafından hacı adaylarının damak tadına uygun Türk yemekleri hazırlanıyor. Diyanet, geçmiş yıllarda hacı adaylarına sabah kahvaltısı ve akşam olmak üzere iki öğün verirken, 2017 yılı itibarıyla öğle için kumanya paketi vermeye başladı. Hacı adaylarının sorunlarının tespit ve çözümüne yönelik düzenli olarak yapılan memnuniyet anketlerine de yansıyan bu düzenleme, hacı adaylarından tam not aldı.

Diyanet, hacı adaylarının dini sorularını cevaplama ve ibadetlerine rehberlik etme faaliyetlerini, irşat ekibi marifetiyle yürütüyor. İrşat ekibine bağlı olarak her kafilede en az bir bayan irşat görevlisi bulunuyor. Daire başkanları, il ve ilçe müftüleri ile vaizlerden oluşan irşat görevlileri, otellerin yemekhanelerinde ve toplantı salonlarında, hacı adayları ile düzenli olarak bir araya geliyor ve hac ibadeti ile ilgili bilgiler veriyor.

Diyanet, Başkanlığımız organizasyonu veya acentalar yoluyla Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan hacı adaylarını; “Kafile Durum ve Takip Sistemi" üzerinden takip ediyor. Mobil uygulaması da bulunan sistemde; Türkiye'den gelen bütün hacı adaylarının otel bilgileri, kafile bilgileri, iletişim bilgileri, kafile başkanları ve din görevlisi bilgileri, Türkiye'den geliş ve Türkiye'ye dönüş bilgileri, Mekke-Medine gidiş-geliş tarihleri bulunuyor. Kendisinden haber alınamayan bir hacı adayı bilgisi, hangi kafileden olursa olsun, Diyanet veya acenta fark etmeksizin bir Diyanet görevlisine ulaştığı takdirde görevli, Başkanlığın özel tahsis ettiği telefon hattı üzerinden hemen merkeze bilgi veriyor ve hacı adayının kafile başkanı, din görevlisi ve otel bilgilerini alarak hacı adayını sağ salim oteline ulaştırıyor.