Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
07.08.2018

Hacılar Arafat’ı Arafat Hacılarını Bekliyor...

Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 Yılı Hac Organizasyonu kapsamında, Koordinasyon ve İskan Ekibi Başkanlığınca, kafile başkanları ve bayan irşad görevlilerine yönelik Arafat öncesi bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

​Hac farizasını yerine getirmek üzere dünyanın dört bir yanından kutsal topraklara akın eden milyonlarca hacı adayı, hacı olabilmek için son görev olan Arafat vakfesine hazırlanıyor. Hacı adayları Arafat'a “terviye günü" yani Kurban bayramı arefesinden bir gün önce intikal edecek ve geceyi Arafat'ta geçirecek. Diyanet İşleri Başkanlığı da Türk hacı adaylarının sorunsuz bir şekilde Arafat'a intikallerinin sağlanması ve hac görevlerini yerine getirebilmeleri için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda; hacı adaylarının Arafat'a intikalleri ve geri dönüşleri başta olmak üzere sağlık hizmetlerinden kumanya hizmetlerine, servis hizmetlerinden fetva ve irşad programlarına kadar Arafat'ta hacı adaylarına verilecek hizmetlerle ilgili kafile başkanları ve bayan irşad görevlilerine yönelik Arafat öncesi bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya; Diyanet İşleri Başkanlığı Hac İdare Merkezi Başkanı Enver Günenç, Mekke Koordinasyon ve İskan Ekibi Başkanı Remzi Bircan, Denetim Gözetim ve Rehberlik Ekibi Başmüfettişi Cavit Yıldız, Mekke Fetva ve İrşad Koordinatörü Prof. Dr. Cenksu Üçer ile Mekke Bayan İrşad Sorumlusu Sedide Akbulut, Servis Ekibi Başkanı Tuncay Altınışık, Sağlık Ekibi Başkanı Zeki Sayar ve Mekke Ayniyat ve İaşe Ekibi Başkanı Yaşar Çapçı ile yardımcıları katıldı.

Toplantıda kafile başkanlarına ve bayan irşad görevlilerine hitap eden Hac İdare Merkezi Başkanı Enver Günenç, Türk hacı adaylarına üst düzey bir hizmet sunmak istediklerini belirtti, bunun için organizasyonunda görev alan personele büyük sorumluluklar düştüğüne dikkat çekti. Hac organizasyonu konusunda tecrübeli bir isim olan Günenç, hacı adaylarının sorunsuz bir şekilde hac görevini yerine getirebilmeleri için dikkat edilmesi gereken hususlarda görevlilere uyarılarda bulundu. Ekip başkanları toplantı kapsamında tek tek söz alarak kendi çalışma ve sorumluluk alanlarına yönelik katılımcıları bilgilendirdi. Mekke Koordinasyon ve İskan Ekibi Başkanı Remzi Bircan; hacı adaylarının Arafat'a intikallerinde takip edilecek yol güzergahı, Arafat'ta Türk hacı adaylarının konaklama noktaları, Arafat'tan Müzdelife'ye hareket ve Cemerat'ta şeytan taşlama konuları başta olmak üzere önemli başlıklar altında sunum yaptı.

Hac İdare Merkezi Başkanı Enver Günenç, Arafat'a Gitti Hazırlıkları Yerinde İnceledi Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı Hac İdare Merkezi Başkanı Enver Günenç, hacı adaylarının tevriye günü takip edeceği yol güzergâhından Arafat'a gitti ve Arafat'ta Türk hacı adaylarına sunulacak hizmetleri yerinde inceledi. Günenç, Mekke Koordinasyon ve İskan Ekibi Başkanı Remzi Bircan ve ekibinden hazırlıklarla ilgili bilgi aldı.