Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
03.08.2017

Kutsal Topraklara Yolculuk Başladı…

Kutsal topraklara yolculuk başladı…

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2017 yılı hac organizasyonu kapsamında kutsal topraklara gidecek olan ilk hacı kafilesi bu sabah yola çıktı.

Kayseri’den kutsal topraklara uğurlanan ilk kafile Medine’ye hareket etti. Ankara’dan gidecek olan ilk kafile 3 Ağustos’ta saat 16.25’te Esenboğa Havalimanı’ndan, İstanbul’dan hareket edecek olan ilk kafile ise aynı gün saat 11:00’de Atatürk Havalimanı’ndan Medine’ye uğurlandı.

Ankara Esenboğa Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne gelen hacı adaylarını Ankara Vali Yardımcısı Murat Soylu, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, Suudi Arabistan Büyükelçiliği Müsteşarı Abdullah Elğamidiy, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Mehmet Ali AYTEKİN ve Ankara İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu uğurladı.

Hacı adaylarını uğurlama programı Kocatepe Camii İmam Hatibi Mehmet Atıcı’nın Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı. Ankara Vali Yardımcısı Murat Soylu, törende yaptığı konuşmada, hacı adaylarının ibadetlerinin kabul olmasını dileyerek, "Hayırlısıyla gidin, gelin. Dualarımız sizinle, bizden dualarınızı esirgemeyin. Yolunuz açık olsun." dedi. Ankara Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, programda yaptığı konuşmada, “145 bin hacı adayımızdan bu sene Ankara’dan 5 bin 900 hacıyı uğurlayabiliyoruz. Cenab-ı Allah sizlere nasip ettiği gibi gidemeyen bütün hacılarımıza da gitmeyi nasip eylesin İnşallah. Yolculukların en güzeline çıktığınız bu mekanda bugün sizleri uğurladığımız gibi sağlam bir şekilde mebrur bir hac yaparak ülkemize, vatanımıza, ailelerinize, evlatlarınıza dönebilmeyi Cenab-ı Allah nasip ve müesser eylesin” şeklinde konuştu.


Suudi Arabistan Büyükelçiliği Müsteşarı Abdullah Elğamidiy ise, Suudi Arabistan Krallığı’nın Mekke ve Medine’de çok büyük projelere imza attığını belirterek, bu projelerin hepsinin hac ve umre ibadeti için gelen tüm insanlara, Müslümanlara gerekli kolaylıkların sağlanması için yapıldığını ifade etti. Elğamidiy, “Hac ibadeti sırasında Mekke’de Harem-i Şerif’te 2 milyondan fazla insan hac ibadetini yaparak tavaf yapmaktadır. Bu hizmetler bu çerçevede bütün hacı adaylarına sunulmaktadır” dedi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal da hacı adaylarına tavsiyelerde bulunarak şöyle konuştu:
“İmtihanı olmayan, içerisinde sınaması olmayan bir süreç değil bu. Her halükarda niyet ettiniz, devletimizin Diyanet İşleri Başkanlığının size sunduğu bütün imkanlarla beraber bir takım olumsuzluklarla karşılaşılması kaçınılmazdır. Bu ibadetin doğasında vardır. Bu bir yolculuktur. Mutlaka bir takım olumsuzluklar olacaktır. Burada sizden beklenen şey sabretmektir. Bu bir turistik seyahat değil. Gittiğiniz yer turistik bir yer değil, Allah’ın evinde, Allah’ın misafirleriyle beraber olacaksınız. Eğer Allah’ın misafirlerine, Allah’ın sembollerine bu noktada saygısızlıkta bulunursanız bu Allah’a yapılmış saygısızlık demektir.

Bu nedenle öncelikle burada elinize, dilinize, bütün azalarına hakim olacağınıza kendinize söz verin. Diğer milletlerden, devletlerden gelen bütün hacılara karşı olabildiğince birincisi misafire karşı olan hürmeti, ikincisi ise bu milletin temsilcisi olarak orta bulunduğunuzu bilmek zorundasınız. Hacı olmanın bugün sadece ilk adımını atıyorsunuz. Aslında hacı olmak bundan sonra verdiğiniz sınavlarla mümkün olacak. Eğer sabır gösterirseniz, dilinize, gözünüze, elinize, ayağınıza saygıyı lütfetmeyi becerebilirsiniz, kardeşinizle itişip kakışmak yerine onu önceler, ona hürmet ederseniz emin olun işleriniz çok daha kolay olacaktır. Birilerinin duasını almaya çalışmaya çalışın, bedduasını değil. Özellikle tavaf halinde itişip kakışarak, onu bunu iterek bir an önce yaptığınızda elinize ne geçecek. Büyük bir imtihanın başındasınız. İnşallah bu imtihanı başarıyla verin ve buradan gittiğiniz heyecanla geriye döner, bundan sonraki hayatınızda da orada edindiğiniz ruh halini sürdürme kararlılığıyla geriye dönersiniz. Dualarınıza başkasını katarsanız veya başkalarının duasının arasına girebilirseniz Rabbim dualarınızı kabul eyler.”

Bu yıl 80 bin hacı adayı kutsal topraklara gidecek…

Bu yıl ülkemizden kutsal topraklara 80 bin hacı adayı gidecek. Son hac kafilesi ise 26 Ağustos’ta yurttan uğurlanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl olduğu gibi bu yıl da fetva, irşat ve eğitim, sağlık, denetim, gözetim ve rehberlik, kiralama, iskan ve koordinasyon, karşılama, nakil ve ayniyat ekiplerinden oluşan 4 bin görevliyle hacı adaylarına hizmet verecek.

4403 gazi ve şehit yakını hacca gidecek…

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da, şehit yakınlarına, gazi ve gazi ailelerine kontenjan ayrıldı. Bu sene 4403 gazi ve şehit yakını Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunda hacca gidecek.

En yaşlı hacı adayı 98 yaşında, en genç hacı adayı ise 17 günlük…

Bu yıl hacca gidecek olan en büyük hacı adayı, Gaziantep’ten 1 Temmuz 1919 doğumlu 98 yaşındaki Döne Naimoğlu olurken en küçük hacı adayı ise Edirne’den 17 Temmuz 2017 doğumlu 17 günlük Toprak Topaloğlu oldu.

Bu yıl hacca gidecek olan kadın hacı adaylarının oranının yüzde 51, erkeklerin ise yüzde 49 oldu.

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek hacı adaylarından ilk kafile 6 Eylül’de hacı olarak yurda dönecek. 28 Eylül’de dönecek olan son kafileyle tüm hacılar yurda dönmüş olacak.