Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
21.08.2015

İlk Hac Kafilesi Yola Çıktı...

İlk hac kafilesi yola çıktı...

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek hacı adayları yola çıktı.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 00.05’te hareket eden ilk kafile Medine’ye ulaştı. Ankara 'dan ise 450 kişilik ilk kafile 18.45'te Esenboğa Havalimanında düzenlenen törenin ardından Medine’ye hareket etti. Hacı adaylarını, Esenboğa havalimanından yolcu etmek üzere Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem KELEŞ, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver GÜNENÇ, Ankara Vali Yardımcısı, Suudi Arabistan Büyükelçisi Adil bin Sirac El-Mirdad​, Ankara İl Müftüsü Prof. Dr. Mefail HIZLI ve çok sayıda hacı yakını katıldı.

Bu yıl ülkemizden kutsal topraklara gidecek 59 bin 200 hacı adaylarından son kafile ise 17 Eylül’de yurttan uğurlanacak.

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek hacı adaylarından ilk kafile 27 Eylül’de hac görevini yerine getirmiş olarak yurda dönecek. 19 Ekim’de dönecek son kafile ile tüm hacılar yurda dönmüş olacak.

Bu yıl 59 bin 200 hacı adayı kutsal topraklara gidecek…

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri verilerine göre, 1 milyon 244 bin 629 vatandaş hac görevini ifa edebilmek için müracaatta bulundu.

Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurulunun bütün ülkelere yönelik kota kararı ile Kabe ve etrafında yapılan düzenlemeler nedeniyle bu yıl ülkemizden 59 bin 200 kişi kutsal topraklarda hac vazifesini yerine getirebilecek. Ülkemizden kutsal topraklara gidecek 59 bin 200 hacı adayından 30 bin 775’ini erkek, 28 bin 425’ini ise kadın hacı adayları oluşturuyor.

3 bin 661 görevli personel ile hac organizasyonu hizmeti…

Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 bin 661 görevli personel ile hacılara hizmet sunacak. Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da fetva, irşat ve eğitim, sağlık, denetim, gözetim ve rehberlik, kiralama, iskan ve koordinasyon, karşılama, nakil ve ayniyat ekipleriyle 59 bin 200 hacı adayına hizmet verecek.

Gazi ve şehit yakınlarına 600 kişilik kontenjan…

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da, şehit yakınlarına, gazi ve gazi ailelerine 600 kişilik kontenjan ayrıldı. Ayrılan kontenjanın tamamına kayıt yapıldı. Şehit yakınları ile gazi ve gazi aileleri kutsal topraklarda hac görevini yerine getirebilecek.

En yaşlı hacı adayı 96 yaşında, en genç hacı adayı ise 3 aylık…

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre hacıların yaş ortalaması 60’ı buluyor. Bununla birlikte bu yaş ortalamasının oldukça üstünde hacı adayları da yer alıyor. Mersin’de yaşayan 1919 doğumlu Ayşe Şimşek bu yılın en yaşlı hacı adayı olarak görülüyor. Kocaeli’de yaşayan Esmira Ecrin Yavuz ise ülkemizde bu yılının en küçük hacı adayı olarak kayıtlara geçti. 29 Temmuz 2015 tarihinde doğan Esmira Ecrin Yavuz, 3 aylık.